Zarząd Okręgowy Gorzów Wielkopolski

Inauguracja Krajowego Forum Zrównoważonego Rozwoju w Senacie RP. Aktywne partnerstwo na rzecz przyrody

W dniu 29 sierpnia br. w gmachu Senatu Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się uroczysta inauguracja Krajowego Forum Zrównoważonego Rozwoju. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ponad dwudziestu ogólnopolskich organizacji działających na styku przyrody, gospodarki i społeczeństwa. Szczególnym gościem i współgospodarzem wydarzenia był Łowczy Krajowy Eugeniusz Grzeszczak, który wygłosił przemówienie, podkreślając wagę współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Łowczy Krajowy, reprezentując ponad 130 tysięcy członków Polskiego Związku Łowieckiego, wyraził dumę i satysfakcję z możliwości współorganizacji tak istotnego wydarzenia. W swoim wystąpieniu nawiązał do myśli Władysława hr. Zamoyskiego, której przewodnie słowa „Chronić, by móc korzystać – i korzystać, by mieć zachętę do lepszej ochrony” stanowią fundament idei zrównoważonego rozwoju. Zaznaczył również, że zrównoważony rozwój wymaga systemowego podejścia i integracji wysiłków różnych sektorów, aby osiągnąć równowagę w relacji człowiek-przyroda.

Podczas przemówienia Łowczy Krajowy wskazał na wspólne cele organizacji zrzeszonych w Krajowym Forum Zrównoważonego Rozwoju, które dotyczą zachowania przyrody dla przyszłych pokoleń, a także racjonalnego korzystania z jej zasobów. W obliczu rosnących wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne oraz postępujący ekologizm, który często w sposób radykalny podważa tradycyjne formy działalności człowieka, Łowczy Krajowy podkreślił konieczność ochrony tradycji, takich jak łowiectwo, rolnictwo czy pszczelarstwo.

Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Marcin Możdżonek dodał, że kluczowa jest edukacja społeczeństwa na temat mechanizmów rządzących zrównoważonym rozwojem oraz gospodarką rolna, leśną, łowiecką i rybacką: „Jeżeli będziemy edukować społeczeństwo, odbiór społeczny będzie zupełnie inny”.

Partnerstwo na rzecz przyrody

Podczas spotkania roboczego, które odbyło się w lipcu tego roku, uczestnicy forum doszli do porozumienia w kwestii wspólnych działań i przygotowali Deklarację Krajowego Forum Zrównoważonego Rozwoju. Jej preambuła, zaprezentowana w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej, stanowi wyraz zaangażowania w zachowanie przyrody oraz odpowiedzialność za zdrowie i dobrobyt społeczeństwa.

Wiceprezes Polskiego Związku Wędkarskiego Wiesław Heliniak podkreślał, że interesariusze Forum winni wspólnie zaangażować się w ochronę i edukację na temat działalności środowiska łowieckiego, leśnego, rybackiego czy pszczelarskiego, a Forum ma służyć poprawie środowiska naturalnego w oparciu o racjonalne gospodarowanie, ale i poszanowanie tradycji.

Z kolei Marek Mastalerek prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej zaznaczył, że lekarze weterynarii chronią zarówno środowisko, jak i zdrowie publiczne, skutecznie współpracując z myśliwymi w zwalczaniu chorób zwierząt, takich jak ASF. Podkreślił, że jego środowisko docenia  pracę myśliwych w opiece nad dziką zwierzyną i jednocześnie popiera dążenia Polskiego Związku Łowieckiego ku samorządności.

Według Jarosława Szałaty, przewodniczącego Związków Lasów Polskich zainaugurowane Forum powinno przeciwdziałać destrukcyjnym ideologiom zagrażającym polskiemu leśnictwu, rolnictwu i wędkarstwu, a także promować edukację i świadomość społeczną w obliczu niewłaściwego manipulowania wiedzą i błędnych przekonań.

Robert Nowak wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych podczas swojego wystąpienia na Forum zaznaczył, że współpraca między środowiskami rolniczymi i łowieckimi  jest niezbędna, zwłaszcza w obliczu zagrożeń ekoterroryzmem, i wskazał na potrzebę doprecyzowania rozwiązań prawnych dotyczących ASF, populacji zwierzyny oraz udziału państwa w wypłacie odszkodowań.

Natomiast Magdalena Borowiec ze Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa podkreślała w Senacie, że kluczowe jest by stanowiący prawo zrozumieli, że należy mądrze zarządzać populacjami, nie tylko zwierząt łownych, ale i „problematycznych” jak np. wilk, a odpowiedzialność to fundament zrównoważonego rozwoju.

Wsparcie instytucjonalne

Ideę Forum Zrównoważonego Rozwoju wsparli czołowi polscy parlamentarzyści, a w szczególności wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, który był współgospodarzem wydarzenia w Senacie.

Senat to miejsce refleksji i debaty o najważniejszych rzeczach dla Polski. W takich debatach nie możemy unikać żadnych tematów. Spotykamy się dziś aby rozmawiać o tematach, które mogłyby wydawać się kontrowersyjne lub niszowe czy niedotyczące większości Polaków. Dziś widzimy, jaką rolę w systemie obronny państwa pełni środowisko łowieckie, ponad 100 tys. ludzi umiejących posługiwać się bronią i posiadających zhierarchizowaną strukturę i charakteryzują się cechami, które są potrzebne w trudnych chwilach państwu polskiemu  – zaznaczał rolę Polskiego Związku Łowieckiego wicemarszałek Kamiński.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski stwierdził , że zrównoważony rozwój to kwestia o fundamentalnym znaczeniu. Z kolei Senator Ryszard Bober, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówił podczas forum, że jako rolnik podkreśla potrzebę dialogu, odpierania hejtu i wspólnego wypracowania modelu współpracy między rolnikami a myśliwymi, przy jednoczesnym wsparciu dla samorządności organizacji takich jak Polski Związek Łowiecki i Polski Związek Wędkarski.

Na inauguracji forum obecny był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictw i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski, który podkreślał, że działania na rzecz zrównoważonego rozwoju powinny być kierowane zdrowym rozsądkiem i oddolnym głosem rolników, aby zachować bezpieczeństwo polskiej żywności i uniknąć problemów wynikających z niekonsultowanych regulacji. Krajewski zaznaczył, że obrona myślistwa i łowiectwa jest wspólnym zadaniem, a Forum jest niezbędne, aby wzmacniać oddolny głos i przekazywać pozytywny, otwarty przekaz do społeczeństwa.

Inaugurację Forum wsparł swoją obecnością także senator i premier Polski w latach 1993-1995 Waldemar Pawlak. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Legawiec podkreślił, że Forum jest potrzebne do wypracowania skutecznej współpracy między myśliwymi a rolnikami, minimalizując zniszczenia na polach i spełniając oczekiwania obu stron.

Aktywne poparcie ww. osobistości i liczna reprezentacja ponad 20 interesariuszy Forum świadczą o dużym znaczeniu tej nowej inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju w przestrzeni publicznej.

Na zakończenie uroczystej inauguracji Forum podkreślono, że jedność i współpraca są kluczowe dla powodzenia i realizacji celów zapisanych w preambule.

Relacja z tego wydarzenia już jutro pojawi się na kanale YouTube Polskiego Związku Łowieckiego.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱