Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Pierwszy przypadek ASF w województwie lubuskim

Niestety, stało się to, czego wszyscy się obawialiśmy – wirus ASF pojawił się w naszym województwie w okolicach Wschowy i blisko zagłębia trzody chlewnej, jakim jest Wielkopolska.

W województwie lubuskim, w pobliżu Wschowy, pod Sławą, zdiagnozowano odosobniony przypadek wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń u dzika potrąconego przez samochód. Najbliższy przypadek wykryty u dzika w skali kraju jest zlokalizowany w odległości ok. 360 km od miejsca znalezienia dzika pod Wschową. Natomiast najbliższe ognisko występowania choroby u świń w odległości ok. 300 km.

“Uzyskanie dodatnich wyników badania w województwie lubuskim świadczy o odosobnionym przypadku wystąpienia tej choroby u dzików, bez możliwości powiązania epidemiologicznego i geograficznego z dotychczas notowanymi przypadkami ASF na terytorium Polski. Odległość miejsca stwierdzenia ASF w woj. lubuskim od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km” – czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Pełniący obowiązki Wojewody Lubuskiego, Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wydał Rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, miasta Zielona Góra oraz powiatu żagańskiego i żarskiego. Rozporządzenie dostępne jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego pod adresem:

https://bip.lubuskie.uw.gov.pl/wojewoda/obwieszczenia_wojewody/id:1289.html

Udostępnij
Twitter
WhatsApp