Główny Lekarz Weterynarii informuje – ogniska ptasiej grypy w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje – ogniska ptasiej grypy w Polsce

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w grudniu 2019 roku stwierdzono 3 ogniska,  a na początku 2020 roku 4 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu.

Pierwsze trzy  ogniska zostały stwierdzone w 2019 roku w gospodarstwach, w którym utrzymywano indyki, położonych w miejscowości Stary Uścimów, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim.

Kolejne przypadki stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym kury w miejscowości Topola Osiedle w gminie Przygodzice, w powiecie ostrowskim, w województwie wielkopolskim. Jest to pierwotne ognisko grypy ptaków podtypu H5N8.

Niestety stwierdzono kolejne przypadki ptasiej grypy, ale tym razem w województwie zachodniopomorskim.

W poniedziałek 13 stycznia Wojewoda Zachodniopomorski przekazał, że w Rościnie trwa wygaszanie ogniska grypy ptaków na fermie indyków położonej w powiecie myśliborskim. Jest to pierwszy w regionie, a siódmy w kraju w 2020 roku przypadek stwierdzenia ptasiej grypy.

Apelujemy do myśliwych o zachowanie zasad bioasekuracji podczas polowań na ptactwo łowne oraz ograniczenie do niezbędnego minimum polowań na ptactwo łowne w dzierżawionych obwodach łowieckich.